Ви тут: Home Форум ПГК Історія ПГК Про ПГК 2013 Матеріали ІІ інтернет конференції Лук'яненко М.М. ТЕОРЕТИЧНИЙ АНАЛІЗ ТИПІВ ТЕМПЕРАМЕНТУ ЯК ЧИННИКА ВИБОРУ ПРОФЕСІЇ
Лук'яненко Марина Миколаївна
студентка НПУ імені М.П. Драгоманова
Науковий керівник –
канд. психол. наук Є. В. Кучеренко
Темперамент є однією з найбільш значущих властивостей особистості. Інтерес до даної проблеми виник більше, ніж дві тисячі років тому. Він був пов’язаний з очевидністю існування індивідуальних відмінностей, які обумовлені особливостями біологічної і фізіологічної будови і розвитку організму. До біологічно обумовлених структур відносять, насамперед, темперамент. Темперамент визначає наявність багатьох психічних відмінностей між людьми, а саме: типу і енергії дій, інтенсивності і стійкості емоцій, емоційної вразливості тощо. Особливості типу темпераменту також впливають на діяльність людини.
Є дуже багато визначень темпераменту, але ми наведемо декілька.
Темперамент (від лат. temperamentum – належне співвідношення частин, домірність) – сукупність індивідуальних особливостей особистості, яка має своєю фізіологічною основою тип вищої нервової діяльності й характеризує динаміку психічної діяльності особистості; темперамент проявляється в силі почуттів, їхній глибині або поверховості, у швидкості їх перебігу, у стійкості або швидкій зміні [1, с. 522].
Темперамент – якість особистості, що сформувалась в особистому досвіді людини на основі генетичної обумовленості його типу нервової системи і значною мірою визначає стиль його діяльності[2, c. 209].
Першим хто досліджував темперамент був Гіппократ. Він вперше дав визначення поняття «темперамент» і більш-менш докладно описав його типи. Під темпераментом він розумів анатомо-фізіологічні та психологічні індивідуальні особливості людини. Він, а потім Гален, спостерігаючи індивідуальні особливості поведінки людей, зробили спробу пояснити ці особливості. Відповідно до теорії Гіппократа, відмінності між людьми визначаються співвідношенням основних видів рідин в організмі людини (гуморальна теорія). Одна з рідин завжди переважає, що і визначає тип темпераменту людини. За Гіппократом, таких рідин чотири: кров, два сорти жовчі і слиз (або лімфа). У сангвініків переважає кров (лат. sanguis), у холериків – жовта жовч (лат. chole), у флегматиків – слиз (лат. phegma). І нарешті, меланхоліки – це люди з надлишком чорної жовчі (лат. melanoschole).
І. Кант розглядав темперамент як співвідношення різних почуттів і різного ступеня активності діяльності [3, с. 208].
У В.М. Вундта (кінець XIX ст.) темперамент – це співвідношення швидкості і сили "душевних рухів".
І.П. Павлов виділяє 4 типи нервової системи, вони служать фізіологічною основою традиційно описаних у літературі чотирьох типів темпераменту:
• сильний, урівноважений, рухливий тип нервової системи, лежить в основі сангвінічного темпераменту;
• сильний, урівноважений, інертний тип нервової системи, відповідає темпераменту флегматика;
• сильний, неврівноважений тип нервової системи з переважанням збудження над процесами гальмування, відповідає холеричного темпераменту;
• слабкий тип нервової системи, відповідає меланхолійному темпераменту [5].
Вивченням особливостей темпераменту займалися також Е. Кречмер (його ідея полягала в тому, що люди з певним типом статури мають певні психічні особливості), У. Г. Шелдон (в основі його поглядів лежить припущення про те, що тіло і темперамент - це 2 параметри людини, зв'язаних між собою. Структура тіла визначає темперамент, що є його функцією), Б.М. Теплов (його роботи, присвячені вивченню властивостей темпераменту, визначили не тільки сучасний погляд на проблему темпераменту, а й стали основою для розробки подальших експериментальних досліджень темпераменту) та багато інших вчених.
Як же само особливості темпераменту впливають на трудову діяльність людини? Залежно від змісту та умов діяльності сила, врівноваженість і рухливість нервової системи (темпераменту) особистості виявляються по-різному, відіграючи позитивну або негативну роль. Там, де потрібна значна працездатність, витривалість, краще виявляє себе сильний тип нервової системи, а де слід виявити співчутливість, лагідність, краще виявляє себе слабкий тип нервової системи.
Сангвінічний тип темпераменту. Люди з таким типом темпераменту легко засвоюють новий матеріал, майже "хапають на льоту". Таким людям потрібно постійно підтримувати інтерес до розпочатої справи, інакше вони почнуть нудьгувати, стануть млявими.Зазвичай дуже діяльні, продуктивні в роботі, особливо якщо вона викликає у них живий інтерес. Вони рухливі, легко пристосовуються до нових умов, вміють легко вступати в контакти з людьми, однак відчувають труднощі при виконанні тривалих, монотонних операцій.Сангвінік багато обіцяє, але не завжди стримує свої обіцянки. Його відрізняє доброта, готовність прийти на допомогу. Напружена розумова чи фізична робота його швидко стомлює. Схильність сангвініка до захоплення новим, до нудьги при одноманітній, хоча й важливій діяльності знижує активність, постійно викликає потяг до нового, модного.Перед сангвініком варто безупинно ставити нові, по можливості цікаві задачі, що вимагають від нього зосередженості і напруги. Необхідно постійно включати його активну діяльність і систематично заохочувати його зусилля. Отже, для сангвініків будуть рекомендовані такі професії: менеджер, учитель, лікар, психолог, вихователь, організатор, продавець, офіціант, інженер-технолог і т.д. А от такі професії як: діловода, бухгалтера, майстра-годинникаря, радіомонтажника, бібліографа, архівіста, реставратора можна сміливо виключити [2].
Холеричний тип темперамент. Слід ураховувати, що холерики легко концентрують свою увагу на тому чи іншому об'єкті, але не можуть її швидко переключати, позаяк процеси гальмування в них уповільнені.Про таку людину говорять, що вона занадто гаряча, нестримана. Разом з тим такий індивід швидко остигає і заспокоюється, якщо йому поступаються, йдуть назустріч.Холерики нерідко демонструють підвищену збудливість, неврівноваженість поведінки, певну циклічність у роботі - від пристрасного захоплення справою до повної апатії, що супроводжується тимчасової бездіяльністю.Неврівноваженість холерика шкодить там, де потрібно виявити витриманість, терплячість.У холерика велика стійкість прагнень і інтересів, велика наполегливість.Такій людині підходить робота з високим рівнем відповідальності (керівні посади).Холерик любить діяльність, де потрібно докладати зусиль і силові види спорту, бокс, американський футбол, культуризм. Холерики часто вибирають діяльність, де потрібен високий рівень особистої відповідальності, всілякі керівні посади. Ким керувати для них не має значення, важливо робити це краще за інших.Отже, холерикові протипоказані такі професії, як квітникарство, бібліотекарська справа і бухгалтерський облік. А от такі професії як: телерепортер, телеведучий, артисти товарознавець, артист, дипломат, журналіст, постачальник, підприємець, хірург, льотчик, диспетчер, водій, тренер, менеджер, будівельник, режисер, кухар, слідчий, геолог, електрик, міліціонера, охоронника, юриста є рекомендованими. [2].
Флегматичний тип темпераменту. Інертність нервових процесів, недостатня рухливість флегматиків призводить до того, що вони повільно переключають увагу. Працюючи з ними, слід добирати завдання, які сприяють виробленню більшої швидкості реагування та моторної рухливості. Флегматик висловлює собою швидше схильність до бездіяльності, ніж до напруженої, активної роботи. Така людина повільно приходить у стан збудження, але зате надовго. Люди, наділені рисами флегматичного темпераменту, звичайно спокійні, більш врівноважені, ґрунтовні в роботі, успішно трудяться там, де потрібна методичність, завзятість, копітке ставлення до справи. З недоліків флегматика слід відзначити деяку інертність, малорухомість, необхідність додаткового часу для перемикання від одного виду занять на інший. Надто повільний темп рухів, повільне, монотонне мовлення флегматика не сприяє успішності діяльності, де потрібно виявити рухливість, швидкість впливу на інших. Діяльність для цього темпераменту підходить аналітична, інтелектуальна, наприклад, на біржі.Для темпераменту флегматика підійдуть такі професії, як фотограф, еколог, ВЕБ-дизайнер, дизайнер інтер'єрів, економіст, бухгалтер, діловод, механік, електрик, інженер, агроном, водій, вчений - ботанік, астроном, фізик, математик.Протипоказані такі професії:хірург, менеджер [2].
Меланхолійний тип темпераменту. Вони потребують особливої уваги внаслідок своєї вразливості, швидкої втомлюваності організму, їм необхідні спокійне, сприятливе оточення та продуманий режим впливу, який передбачає поступовий перехід від звичних умов життя до іншої діяльності та обставин.Підвищена чутливість при великій інертності приводить до того, що незначний привід може викликати в нього сльози, він надмірно уразливий, болісно чуттєвий.Меланхолік енергійний, не наполегливий, легко стомлюється і мало працездатний.Слабкість збудливості та гальмівні дії, що властиві меланхоліку, спричинюють боязкість, нерішучість, перешкоджають встановленню контактів з іншими.У відношенні меланхоліка неприпустимі не тільки різкість, брутальність, але і просто підвищений тон, іронія. Він вимагає особливої уваги, варто вчасно хвалити його за виявлені успіхи, рішучість і волю. Негативну оцінку варто використовувати як можна обережніше, усіляко пом'якшуючи її негативну дію. Меланхолік ефективно працює, коли чітко й в подробицях уявляє, чого від нього бажають. Йому потрібно побачити кінцевий результат в найдрібніших подробицях. Коли ви спілкуєтесь з меланхоліком, будьте готові відповісти на безліч дрібних питань, без цього меланхолік не буде ефективним у роботі. Меланхоліку не підійде робота, де необхідно приймати рішення швидко, багато працювати, більш комфортно та зручно йому буде виконувати завдання творчі або ті, які вимагають глибокого розуміння. В основному меланхолікам добре працюється в вільному творчому середовищі. Для меланхоліків рекомендовані такі професії: педагог, діяч мистецтв, художник, швачка-модельєр, маляр, копіювальник малюнків, композитор, письменник, ветеринарний лікар, геолог, агроном, зоотехнік, бухгалтер, спеціаліст по машинопису, автослюсар, слюсар, токар, радіомеханік і т.д. Протипоказані такі професії: лікаря, особливо хірурга, рятувальника, льотчика, диспетчера, водія громадського транспорту, монтажника-верхолаза тощо [2 ].
Чистими холериками або меланхоліками люди бувають рідко.Так як і не буває хороших чи поганих типів темпераменту. Кожен тип психіки більше підходить для одних справ і професій і менше для інших.Тип професійної діяльності повинен збігатись з особистим, характерологічним типом людини. Скажімо, якщо ви товариська людина - вам більше підходитимуть професії, пов'язані з численними контактами, а якщо емоційно неврівноважені – ви не зможете виконувати рутинні види діяльності, що вимагають концентрації уваги протягом тривалого часу. Отже, для того, щоб обрати професію, необхідно, насамперед, пізнати самого себе.
СПИСОК ВИКОРЕСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Шапар В. Б. Психологічнийтлумачний словник. – Х.: Прапор, 2004. – 640 с.
2. Общая психология: [Учебник для вузов] / А. Г. Маклаков. – СПб.: Питер, 2006. – 583 с.
3. Общая психология. Учебник для пед. ин-тов / [Под ред. проф. А. В. Петровского]. – Изд. 2-е, доп. и перераб. – М.: Просвещение, 1976. – 560 c.
4. Рубинштейн С. Л. «Основы общей психологии» / С. Л. Рубинштейн. – М.: Просвещение, 1946. – 358 с.
5. Павлов И. П. Двадцатилетний опыт объективного изучения высшей нервной деятельности (поведения) животных / И. П Павлов. – М.: Наука, 1973. – 661 с.