Якубова Ірина Андріївна
студентка НПУ імені М. П. Драгоманова
Науковий керівник –
канд.біол. наук, доцент Г. П. Мегалінська
Відомо, що зміни погоди впливають на організм людини. Ми нерідко чуємо від людей, що у них погіршився загальний стан, з´явився головний біль, ниють суглоби, давить серце. Організм здорової людини легко пристосовується до зміни сезонів, клімату та погоди. Проте організм літньої чи хворої людини гостро реагує на коливання погодних умов.Зміна погоди не є першопричиною тієї чи іншої хвороби, але сприяє її прояві. [4]
Саме повітря, його стан здатні впливати на самопочуття людей і на їх здоров’я. Температура і вологість повітря визначають умови теплообміну людського організму, що зачіпає органи дихання, роботу серця, процес кровообігу і стан кожного покрову. Теплообмін органічно пов’язаний з процесом обміну речовин, який автоматично регулюється через нервову систему.Важливе значення має і стан атмосферного повітря. Забруднення повітря робить його переносником вірусів і хвороботворних бактерій, активність і життєдіяльність яких також залежить від температури і вологості повітря, тобто погоди.
Вплив погоди на людський організм багатогранний і не до кінця ще визначений. Його вивченням займається метеорологія, біометеорологія, медицина та біологія. Різні вчені, намагаючись знайти об’єктивні показники впливу погоди на людину, запропонували декілька таких індексів впливу температури, вологості і вітру. Однак ні один з них не є універсальним.[1].
Вплив метеорологічних елементів на самопочуття людини.
Перед усім – це температура і вологість повітря, які визначають теплосклад повітря. Потім слід назвати вітер, оскільки він створює примусову конвекцію, сприятну для людини в теплий час і несприятну – в холодний. Сонячна короткохвильова, і що випромінюється земною поверхнею довгохвильова радіація також відіграють важливу роль в житті людини.
До найважливіших метеорологічних характеристик, що впливають на організм людини, слід віднести і стан неба, оскільки воно визначає умови освітленості і кількості ультрафіолетових променів, що надходять на Землю, і які безпосередньо впливають на кожний покров людини. Неможна забувати і про атмосферний тиск, що регулює парціальний тиск кисню. Визначену роль відіграють і стан магнітного поля Землі, іонізація повітря, атмосферна електрика. Сама собою зрозуміла важливість загрозливих для людини явищ, які приносять стихійні лиха, як смерчі, шквали, повені, тощо. [1].
Життя в мегаполісі або в сільській місцевості теж впливає на рівень метеочутливості. На перший погляд сільські жителі ближче до природи і повинні сильніше її відчувати, але на метеопатій частіше скаржаться городяни. Справа в тому, що "діти природи", вловлюючи погодні зміни, переживають їх в основному безболісно. А "діти асфальту" якщо вже реагують на зміни, то з повною віддачею - страждаючи і скаржачись. [3]
Отже, жителі міст значно частіше страждають залежністю від погоди, ніж жителі сільської місцевості. Для цього є ряд причин. По-перше, міське повітря перенасичений важкими іонами, які скорочують світловий день, позбавляючи людину необхідного ультрафіолету. По-друге, у великих містах порушений природний кругообіг води, адже дощова вода не йде в землю, а випаровується з заасфальтованих вулиць. Це, до речі, головна причина, по якій і спеку, і холод в місті переносити значно важче. І ось що цікаво: чим більше людина відокремлюється від природи, тим більше стає залежним від неї.[2].
Вчені відзначають, що метеозалежність у жінок і чоловіків різна - жінки раніше починають відчувати наближення грози або припинення негоди і гостріше реагують на всі зміни. Це зайвий раз підтверджує, що жіноча натура початково тонше і ближче до природи. Але, швидше за все, основну роль грає гормональний статус, який у жінок суттєво відрізняється від чоловічого. А от діти до 3 років - і хлопчики, і дівчатка - все дуже чутливі до зміни погоди, адже формування їх нервової системи і рецепторного апарату ще не завершено. Тому вони буквально вбирають і відтворюють всі явища природи: можуть стати галасливими і проявляти агресію перед грозою, сумувати і ображатися під час дощу, веселитися і пустувати при яскравому сонці і стати раптом надзвичайно ласкавими під час першого снігу. Такий гіперчутливості властиво знову проявлятися в підлітковий період і до старості.
Все в природі заряджена електрикою: поверхня землі - позитивно, а підстава хмар - негативно. Між небом і землею вільно циркулюють молекули й атоми, також несуть певний заряд ("плюс" або "мінус"). Медициною доведено, що частки зі знаком "мінус" (аніони) справляють позитивний вплив на організм людини, а зі знаком "плюс" (катіони) - негативне. Аніони стимулюють газообмін, тобто прискорюють виведення продуктів обміну з організму. Вони ж активізують роботу дихального центру і центральної нервової системи, підвищують вироблення серотоніну ("гормону радості"), покращують показники крові. Катіони, навпаки, пригнічують дихання - в результаті клітини випробовують кисневе голодування, знижується гемоглобін і підвищується згортання крові. Організм сигналізує про ці збої головним болем, слабкістю, сонливістю. Крім електричних зарядів на наше самопочуття можуть впливати перепади атмосферного тиску. А вже про таку очевидної речі, як реакція організму на зміну температури повітря, і говорити не варто.
Тепер, маючи загальне уявлення про те, що відбувається в природі, ми зможемо зрозуміти, що саме впливає на наше самопочуття в кожному конкретному випадку.
Гроза.
Хрестоматійну п'єсу Островського "Гроза" можна вважати класичним прикладом, тому що самі неадекватні вчинки люди роблять саме в передчутті грози. Але що є гроза з точки зору фізики? Це виникнення електричних розрядів між хмарами або між хмарами і земною поверхнею. У результаті в повітрі накопичуються заряджені частинки. При надлишку "плюсових" іонів (а в земної поверхні скупчуються саме вони) в мозку сповільнюється синтез спеціальних білків, що відповідають за настрій, тому напередодні грози дуже багато хто починає так нервувати або впадають в депресію. Всі ці неприємні симптоми наростають до тих пір, поки злива (разом з негативно зарядженими частинками з хмар) не обрушиться на землю. Повітря швидко насичується аніонами - настрій і самопочуття різко поліпшуються.
Дощ, сніг.
Як правило, фізично здорові люди не відчувають заздалегідь наближення опадів. Але коли злива або снігопад починаються, то можуть випробувати щось на зразок азарту, легкої агресії або просто підвищеної працездатності. Пояснюється це надлишкової дозуванням все тих же негативних іонів.
Але якщо у вас є якісь приховані запальні процеси, проблеми з суглобами або старі травми, то не помітити наближення дощу чи снігу ви просто не зможете. Справа в тому, що напруга електричного поля і підвищена вологість призводять до накопичення в організмі біологічно активних речовин, що викликають запальну реакцію. В результаті суглоби ломить і крутить, починається мігрень.
Атмосферний тиск.
Від перепадів атмосферного тиску страждають, перш за все, гіпертоніки і гіпотоніки. Але й абсолютно здорові люди можуть відчути, що "щось не так". Коли атмосферний тиск знижується, діафрагму (найголовнішою дихальної м'язі) доводиться підніматися вище звичайного. При цьому утруднюється дихання, порушується функція серцево-судинної системи. Хочеться спати, відчувається слабкість, важко зосередитися! на роботі. При низькому тиску частина рідин організму переходить в газоподібний стан - без всяких очевидних передумов можна випробувати метеоризм і бродіння в шлунку. Навіть не намагайтеся згадувати про те, що ви їли напередодні, - справа не в їжі, а в погоді.
При підвищенні атмосферного тиску все навпаки: поліпшується загальне самопочуття, заспокоюються нерви, налагоджується сон. Але "дуже добре" - теж погано: якщо атмосферний тиск різко підскочив, то самопочуття погіршується, з'являються головний біль, слабкість, задишка.
Магнітні бурі.
Іноді на поверхні Сонця може мати місце виникнення спалахів, в результаті чого в космос вихлюпується величезна кількість заряджених частинок. За 1-2 дні вони досягають поверхні Землі і можуть спровокувати коливання її магнітного поля. Саме це і називається магнітною бурею. В результаті подібних бур з ладу виходять навіть багато приладів, що ж говорити про нашому організмі. Вченими доведено, що під час і одразу після магнітних бур відзначається значне зростання кількості викликів "швидкої" у зв'язку з серцевими нападами і загостренням хронічних хвороб. Цей час "славиться" також перепадами настрою, підвищеною конфліктністю, погіршенням сну, слабкістю.
Поради метеопатам
1. Коли погода особливо нестійка, краще відмовитися від будь-яких стимуляторів - виключити алкоголь, кава, чай.
2. Якщо суглоби болять при зміні погоди, використовуйте зігріваючі мазі, спортивні бальзами. Вміст у них протизапальних компонентів зможуть зменшити біль і набряклість.
3. Подолати депресією перед грозою вам допоможе настоянка пустирника, чай на основі заспокійливих трав, прийом вітамінів, препаратів магнію та кальцію.
4. У дні погодних аномалій краще не плануйте важливих зустрічей, по можливості знизьте навантаження на організм, не сідайте за кермо.
5. Рухайтеся якомога більше. Тим, для кого звично проводити щовечора в спортзалі або басейні, набагато легше перенести зміну погоди.
Якщо у вас є які-небудь хронічні захворювання, ймовірність розвитку метеопатій наближається до 70%. Найбільш метеочутливих люди з порушеннями серцево-судинної системи, легенів і суглобів, а також алергіки [3].
Список використаних джерел:
1. П.Д. Астапенко. Вопрсы о погоде. – Ленинград : Гидрометиздат, 1982.
2. http://newme.com.ua/yak-pogoda-vplivaye-na-zdorovya-lyudini/ інернет-стаття: «Як погода впливає на здоров’я людини».
3. http://maryse.ru/page/meteochutlivist-vpliv-klimatu-na-zhittja-i-zdorovja-ljudej інтернет-стаття: «Метеочутливість: вплив клімату на життя і здоров’я людини»
4. http://pogoda.rovno.ua/node/52 інтернет-стаття: «Вплив погоди на самопочуття людини»