Сидоренко Олена В’ячеславівна,
студентка НПУ імені М.П. Драгоманова
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Науковий керівник –
ст.викладач кафедри культурології С.С. Русаков
Модифікація тіла – перетворення тіла людини хірургічним шляхом без медичної потреби. До модифікацій тіла відносять : пірсинг, шрамування, імплантація, ампутація, хірургічна деформація та татуювання. Сьогодні в Україні субкультура модифікації тіла починає завойовувати масові позиції, що є актуально темою для дослідження.
Метою дослідження є показ того, що модифікація тіла є своєрідним сучасним культурним феноменом, який має історичне підгрунття, а також прослідкувати процес його виходу за межі замкнутої субкультури в Україні.
Традиція модифікації тіла бере свій початок від первісних культур і має символічний та магічний характер. В не традиційних культурах перетворення тіла виконує ідентифікаційну функцію. Дуже часто модифікація пов’язана з військовою справою та кримінальним світом. Як приклад: вояки обов’язково роблять татуювання з групою крові або місцем служби; деякі вояки роблять тату на згадку про службу; члени кримінальних угрупувань обов’язково проводять різноманітні трансформації тіла на кшталт татуювання/ шрамування з характерною символікою своєї банди.
Трансформації традиції модифікації тіла відбувалися в демократичних соціумах. Сучасна деформація тіла зародилася в США, та отримала подальший розвиток в Північній Європі. Продовжує поширюватися на території всього світу.
В Україну модифікація тіла прийшла, як цілісна неформальна культура, після 2000-х років. Хоча формуватися почала набагато раніше, окремими локальними осередками, і дуже часто ці процеси приховувалися.
Сьогодні найбільш популярними шляхами модифікації тіла є татуювання. За останніми даними кожен 4 українець має татуювання. Окрім татуювання – шрамування, деформація вушних раковин, та імплантація.
Модифікація тіла більш поширена серед молодого населення України. Вона є певним індикатором молоді. Сьогодні з’являються іноді абсурдні модифікації серед людей старшого покоління – тим самим вони намагаються продовжити свою молодість та наблизитися до молодого покоління.
Сьогодні усі ці трансформації виходять за межі замкнутої субкультури і організовуються у керовану інфраструктуру. За часи існування Незалежної України відкрилося понад мільйон різноманітних закладів модифікації тіла: від «кімнат татуажу та пірсингу» в салонах краси до великих клубів присвячених цій тематиці. На даний момент у місті Києві офіційно існує понад декілька тисяч «салонів модифікованої краси», і ще близько декількох десятків тисяч салонів, що офіційно не зареєстровані, оскільки відкриваються молодими спеціалістами з модифікації або ж працюють «на дому».
Після 2010-го року робота в сфері модифікації є найпопулярнішою професією серед «вільного» молодого покоління, оскільки є досить прибутковою і творчою за своїм характером.
Також, у культурі України з’являються і великі іфраструктуційні форми, на кшталт фестивалів. Одним з найбільших фестивалі модифікації тіла в Україні є Щорічна Запорізька Конвенція Майстрів Художнього татуювання та Модифікації Тіла «Tattoo 3000». Щороку проводиться міжнародний тату-фестиваль «Tattoo Collection 20ХХ», який в 2013 році вже в 9-те збирає майстрів, фанів тату-культури з Польщі, Норвегії, Белорусі, Данії, Німеччини та Росії. Загалом фестиваль зібрав понад 6 тисяч учасників.
Окрім великих фестивалів в Україні виходить близько 10 журналів повністю присвячених культурі модифікації тіла. Серед них «Планета TATTOO».
Отже, культура модифікації тіла в Україні є не просто замкнутою субкультурою, а є відкритим культурним феноменом, який поширюється серед мас, постійно розвивається і активно розширює свою інфраструктуру.
Список використаної літератури:
1. Гринько И.А. Модификации тела. Эстетика и символика/Гринько И.А. – М. LAP, 2010 – 157 с.
2. Уайт Л. Избранное: Наука о культуре. М. 2004.
3. Сергей Одаренко/ Нательная живопись. В Украине растет мода на тату среди офисных работников, - жур. «Фокус»: [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://focus.ua/society/262493/
4. Фестиваль- Запорізька Конвенція Майстрів Художнього татуювання та Модифікації Тіла «Tattoo 3000». [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://bedlam.zp.ua