НАПРЯМКИ ТА ФОРМИ ДІЯЛЬНОСТІ НУО У СФЕРІ СОЦІАЛЬНО-ПРАВОВОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ В УКРАЇНІ (друга пол. 1990-х – поч. 2000-х рр.)
Тищенко Владислав Григорович
Аспірант Інституту історії України НАН України,Київ
Науковий керівник ―
д.істор. наук, проф. С.С. Падалка
Дослідниця Н. Оніщенко під соціально-правовим захистом розуміє комплекс соціальних та юридичних гарантій, які були покликані забезпечити реалізацію конституційних прав громадян [1, с. 240]. Так, досить часто у житті людини траплялися випадки, які могли спричинити тимчасову або постійну втрату працездатності, котра у свою чергу призводила до втрати заробітку і відповідно була причиною втрати засобів для нормального життя. До таких випадків можна віднести хвороби, інвалідність, сирітство, алкогольну чи нарко залежність тощо. Досить часто, через низький рівень ефективності методів, якими користувалися державні органи, подолання зазначених проблем ускладнювалося, відтак частину функцій соціальної підтримки населення взяли на себе НУО.
За даними ресурсної НУО “Каунтерпарт”, діяльність понад 44% усіх НУО, які діяли в Україні на 1998 р. полягала у вирішенні соціальних проблем [3, c. 54]
Порівнюючи соціальні сфери України й інших постсоціалістичних країн, а також ролі НУО в них, варто зазначити, що близько третини всіх НУО у Польщі надавали соціальні послуги у вигляді правової, медичної, матеріальної допомоги дітям та молоді, хворим та інвалідам, безпритульним, безробітним тощо. В Угорщині соціальною роботою займалися близько 25% загальної кількості НУО, у Румунії таких організацій було близько 20% [2, c.108]
Середина 1990-х років в Україні була позначена економічною нестабільністю, високим рівнем безробіття, що у свою чергу породжувало поширення негативних соціальних явищ, з якими держава впоратись у повній мірі не могла. Відповідно, актуальності набула поява НУО, діяльність яких би спрямовувалась на протидію таким соціальним проблемам, як алкоголізм, наркоманія, злочинність серед підлітків. Серед НУО, які зосередили увагу на зазначених проблемах варто відзначити роботу Полтавської обласної молодіжної організації “Твій Світ”, важливим напрямком роботи якої у соціальній сфері була боротьба з молодіжним алкоголізмом. Так, організацією було реалізовано низку проектів з подолання зазначеної проблеми. Особливої уваги заслуговує реалізований організацією захід під назвою “Місячник боротьби з алкоголізмом у молодіжному середовищі”, який стартував у лютому 2004 р. на базі Березоворудського державного аграрного технікуму. У рамках проекту було впроваджено заходи з попередження юнацького алкоголізму, скеровані на збереження здоров’я підростаючого покоління. Останньою віхою місячника стали лекторій для студентів та семінар для викладачів технікуму. Упродовж часу реалізації проекту, було проведено круглий стіл з проблем вживання та продажу алкоголю серед молоді, і своєрідні “відеолекторії” в навчальних закладах, випущено буклети. Суб’єктами реалізації роботи переважно були професійно - технічні навчальні заклади, коледжі, училища. Профілактика сягнула таких районів, як Лубенський, Оржицький, Чорнухинський, Миргородський, Хорольський, Пирятинський.
В Україні, у межах НУО, адвокатування почало практикуватися наприкінці 1990-х років. Й почалося у першу чергу у напрямку опіки над людьми з психічними вадами й психологічними проблемами. Одними з перших НУО, що розпочали свою роботу у зазначеному напрямку в Україні були: Громадський Центр ”Союз Друзів”, Благодійне товариство допомоги інвалідам та особам з інтелектуальною недостатністю ”Джерела”, об’єднання інвалідів “Львівський ресурсний центр незалежного життя”, НУО “Об’єднання людей, які живуть з ВІЛ/СНІД”, Всеукраїнська благодійна організація “Турбота про літніх в Україні”. Кримським благодійним фондом ”Центр соціального захисту і допомоги” був реалізований проект ”Громадське адвокатування сільських підлітків і дітей-сиріт”, у рамках якого у м. Сімферополі упродовж декількох років проводилася консультаційна робота, щодо особистих прав цієї соціально-вразливої верстви населення.
Пріоритетним для низки соціальних НУО була профілактика ВІЛ-СНІДУ серед дітей та підлітків, які жили на вулиці. Особливою формою роботи багатьох соціальних НУО в Україні було залучення приватного сектору та представників шоу-бізнесу до вирішення проблеми дітей вулиці. Регулярною формою, яка сприяла приверненню уваги громадськості до зазначеної проблеми були рекламні кампанії у ЗМІ та мережі “Інтернет”[5, c.75] Окремо варто відзначити результати діяльності, у роботі з безпритульними, Одеської благодійної організації “Дорога додому”, яка утворилася у 1997 р. й підтримувалася міжнародними донорськими організаціями. За час своєї діяльності, організація реалізувала значну кількість соціальних проектів. Структура організації передбачала декілька відділень, як для дітей так і для дорослих. На базі організації діяли: реєстраційно-консультативний та реабілітаційний відділи, відділ з надання харчів та одягу, відділ медичної допомоги, а також відділ соціальної адаптації. Особливу увагу було зосереджено на профілактиці наркоманії та ВІЛ-СНІДу. Цікавою особливістю, на наш погляд, яка відрізняла організацію від багатьох інших, було сприяння безпритульним особам в отриманні паспортів й реєстрація їх за юридичною адресою “Дороги додому”. Значний внесок було здійснено організацією у напрямку надання культурно-освітніх послуг для дітей вулиці. Так, з допомогою залучених коштів із приватного сектору, було ініційовано створення Освітньо-оздоровчого центру, на базі якого працювала спортивна секція, курси вивчення іноземної мови, відділ образотворчого мистецтва, танцювальні курси тощо.
Уваги заслуговує діяльність Міжнародної благодійної організації “Отчий дім”, яка утворилася у 1996р. Головною метою організації було надання допомоги безпритульним дітям. У своїй роботі організація впроваджувала світовий досвід, за якого форми й методи роботи за яких забезпечувався всебічний розвиток і повноцінне життя для дитини. Важливим напрямком у роботі організації було екологічне виховання, так нею проводилися табори відпочинку, організовувалися екскурсії та походи. “Отчий дім” не оминув увагою і творчий аспект виховання дитини, створивши на базі своєї організації відділ творчості, головною метою якого було сприяння духовно-культурному розвитку особистості. Окрім того, зазначена організація надавала гуманітарну допомогу державним дитячим будинкам та іншим організаціям, що займалися допомогою соціально-вразливих верств населення. Окремо варто відзначити ресурсну підтримку організації, так нею регулярно проводилися тренінги, семінари й консультації для керівників дитячих будинків та закладів, що займаються допомогою дітям.
Проблема безпритульності серед дорослих в Україні, була не менш актуальною за дитячу й з кожним роком набувала все більших масштабів. Так, згідно матеріалів наданих Центром волонтерів “Добра Воля” найпоширенішими причинами безпритульності серед дорослих були: ув’язнення, сімейні негаразди, втрата роботи, втрата нерухомості з різних причин тощо. Останні дві проблеми набули поширення саме в часи Незалежності України. Враховуючи актуальність зазначеної проблеми “Лігою соціальних працівників України” та німецькою НУО “Інтернаціональний союз”, якій вдалося залучити кошти Європейського Союзу, упродовж 2002−2003 рр. було реалізовано проект з підтримки безпритульних осіб. Суть проекту полягала у створенні пунктів тимчасового перебування безпритульних осіб, які було створено у декількох обласних центрах, зокрема: Житомирі, Києві, Луганську, Рівному, Тернополі, Харкові та ін.. Для підвищення ефективності проекту додатково було здійснено підготовку волонтерів, які мали профільну освіту й задля набуття досвіду були зацікавлені приймати участь у проекті. Важливим аспектом проекту також було привернення уваги суспільства до зазначеної проблеми.
Отже, у досліджуваний нами період держава постала перед необхідністю підвищення ефективності соціальних послуг. Різноманітність напрямків у яких почали працювати НУО відображає спектр проблем, що з’явилися в Україні в умовах Незалежності. Факт наявності широкого різномаїття послуг, що надавалися НУО в Україні також свідчить про зацікавленість НУО у роботі над соціальними проблемами українського суспільства. Зокрема, майже половина всіх НУО працювали у напрямку соціального захисту. У той же час спостерігається певна зацікавленість приватних структур у сприянні вирішенню зазначених проблем. Утім зацікавлених представників вітчизняного бізнесу небагато, зокрема надавачами грантів на реалізацію соціальних проектів в Україні були іноземні благодійні фонди та ресурсні організації.
Список використаних джерел і літератури